Jak ušetřit na energiích

Plyn a elektřina jsou dobrými sluhy, ale zlými pány. Zatímco při běžném životě v domácnosti nám ideálně slouží, při pohledu na měsíční výdaje nás často radost přejde. Co dělat, abychom na účtech nenacházeli stále vyšší částky? Tady je pár nápadů, které se vyplatí dodržovat!

Spoléhejte na zbytkové teplo

Žehlička a sporák jsou hlavními spotřebiči, které vytvářejí velké množství tepla. Znamená to dvě věci: velkou spotřebu energie, ale také tzv. zbytkové teplo. To můžete jednoduše využít: vypínejte žehličku či sporák cca pět minut před plánovaným ukončením žehlení/vaření. Zbytková energie práci dodělá za nás – jídlo na sporáku například můžete nechat „dojít“, aniž by bylo potřeba stále odčerpávat elektřinu či plyn.

Naučte se správně používat lednici

Lednice je jedním z těch přístrojů, které v domácnosti „běží“ nepřetržitě. Její spotřeba se ale může dost lišit a nás pochopitelně zajímá, jak to udělat, aby byla co nejnižší. Překvapivě důležitým faktorem je správné skladování potravin uvnitř: pokud je totiž lednice nevhodně naplněná nebo obsahuje přílišné množství potravin, spotřebovává významně více elektřiny. Dodržujte pokyny výrobce, které druhy potravin patří na jaké místo, a samozřejmě nenechávejte lednici otevřenou příliš dlouho. V žádném případě do ní neumisťujte potraviny s vyšší než pokojovou teplotou – nejprve počkejte, až vystydnou.

Nabíjejte s rozmyslem

Moderní domácnost se neobejde bez technologických vymožeností, jako jsou notebooky, mobily, tablety a další „nezbytnosti“. Ty ale všechny potřebují čas od času nabíjet. Abychom se přitom chovali úsporně, je důležité na přístroje v nabíječce nezapomenout – odpojte je od zdroje ve chvíli, kdy jsou nabité (nenechávejte je tam např. po celou noc)

Stačí selský rozum

Tipů, jak ušetřit za elektřinu, koluje po internetu nespočet. Většinou ale nejde o nic světoborného – ve skutečnosti se stačí trochu zamyslet a uvědomíme si, kde jsou naše slabiny, na kterých můžeme zapracovat. Zhasínejte, kdykoli to je možné, nenechávejte elektrické přístroje v režimu stand-by (ale vypínejte je úplně)… no a samozřejmě: kdykoli je to možné, pracujte rukama. Některé moderní spotřebiče jsou schopné za nás udělat de facto cokoliv (zejména v kuchyni), ale v mnoha případech je na místě se bez jejich použití obejít.

1 komentář u „Jak ušetřit na energiích“

  1. Nám se celkem osvědčilo zainvestovat do nový ledničky s no-frost systémem, nejen že teda vypadá moderně a hezky v kuchyni, ale šetří mi čas strávený odmrazováním a vybalováním celý lednice s mrazákem. Byla to činnost nutná, ale já jí fakt nesnášela. Dobře se nám projevila taky změna dodavatele o kterou se asi před dvěma lety postaral manžel. Přepsal nás pod Bohemia energy a zatím si chrochtá, jak dobře udělal, konkrétní částku nejsem schopná říct, ale peněz se nám vrátilo už dost. Takže to si myslím, že má taky dobrý dopad na naší domácnost. Co už jsem vzdala je kibicování dětí za to, že neumí zhasínat. Občas je to s nima o nervy. 😀

    Odpovědět

Napsat komentář