Jak zařídit domácí pracovnu

Práce nebo přivydělávání si prací z domova je velkým trendem poslední doby. Šetří čas i peníze za dopravu do zaměstnání a je pohodlnější, nicméně vyžaduje praktické a funkční vybavení, které nám práci usnadní.

Místnost

Místnost nemusí být velká, ale měla by být dobře větraná a ideálně ne příliš tmavá. K tomuto účelu může dobře posloužit i kout místnosti, pracovna by se však neměla nacházet v odpočinkových prostorech, například v ložnici. Naopak kout jídelny nebo obývacího pokoje není špatnou volbou. Důležitý je také výběr barev – světlé barvy opticky zvětšují prostor a působí čistě. Ideální je například kombinace světle šedé a žluté, působí inteligentně, organizovaně a podporuje tvůrčí myšlení, stejně jako světle modrá. Naopak ne příliš ideální je červená nebo oranžová, neboť mohou působit příliš agresivně a roztěkaně. V celé místnosti by se nemělo objevovat mnoho barev, které by se navzájem přebíjely a zbytečně poutaly pozornost. Dvě neutrální a jedna výraznější barva jsou vhodnou volbou.

Nábytek

Nábytek v pracovně by měl být především funkční a praktický. Pokud budeme pracovat se stolním počítačem, je třeba pořídit pracovní stůl s úložným prostorem pro klávesnici a skříň a deskou pro umístění monitoru. Měli bychom přitom myslet i na svoje zdraví – vrchní okraj monitoru by měl být zhruba ve výšce očí. Pokud pracujeme s notebookem, není potřeba pořizovat tak velký pracovní stůl, ale není špatné pořídit si chladicí podložku, která bude přístroj nejen ochlazovat, ale také ho zvedne do ideální výšky. Podle potřeby lze do místnosti přidat několik polic na pořadače a šanony nebo stůl pro skener a tiskárnu.

Židle

Židle je velmi důležitou součástí domácí pracovny. Především zde bychom neměli zapomínat na ergonomii a správné držení těla, můžeme tím předejít mnoha zdravotním problémům. Ideální židle by měla být otočná a mít nastavitelnou výšku, když na ní sedíme, obě chodidla by měla být celou plochou na zemi, kolena v pravém úhlu. Zároveň bychom měli mít v pravém úhlu i lokty. Správná židle by měla poskytovat oporu pažím, zádům a krku.

Doplňky

Pracovna by neměla být zahlcena doplňky, neboť příliš mnoho předmětů by mohlo rozptylovat naši pozornost. Na uložení papírů či drobných předmětů jsou ideální archivační krabice, k organizovanému uspořádání papírů dobře poslouží pořadače a šanony. K oživení místnosti lze přidat pokojové rostliny, jeden výraznější dekorační předmět nebo jedno umělecké dílo.

Osvětlení

V neposlední řadě bychom měli věnovat pozornost i vhodnému osvětlení. Dobrou volbou jsou LED žárovky, jsou šetrnější k životnímu prostředí a šetří peníze za energii. Vhodné jsou stolní lampy s nastavitelným ramenem, díky kterému můžeme nasměrovat světlo tam, kam potřebujeme.

Napsat komentář