Jak zbavit pokojové rostliny puklic

Pokud se na stoncích, listech či řapících pokojových rostlin objeví béžové nebo hnědé, polokulovité útvary, je na čase zbystřit. Jedná se totiž o infekci puklicemi: stejnokřídlým hmyzem s nedokonalou proměnou. Jeho samičky v dospělosti žijí přisedle a ústní ústrojí mají přizpůsobené k sání rostlinných šťáv.

Puklice: nenápadný, ale odolný škůdce

Puklice nejsou vybíravé. Napadají široké spektrum dřevin i bylin. Puklice švestková, smrková, olivová, kaktusová, březová, lísková… je jich opravdu hodně. Osídlují hlavně spodní stranu listů, jejich záhyby a také místa, kde řapíky přirůstají ke stonkům. Vysávají z rostlin mízu, a tak je oslabují. Sají i na kořenech. Puklicemi napadené rostliny pomaleji rostou, méně kvetou a v případě silnější infekce chřadnou a jejich listy žloutnou.

Okrasné trvalky pěstované v bytech, zimních zahradách nebo sklenících jsou ke škůdcům náchylnější. Ve vnitřním prostředí se totiž nevyskytují přirození nepřátelé puklic, kteří by si na nich jinak pochutnali ― například slunéčka. Dobrou zprávou je, že s napadeným fíkusem, kapradinou, citrusem nebo orchidejí není nutné se hned loučit. I puklic se totiž lze zbavit, zejména je-li infekce zpozorovaná včas.

Vývojová stádia puklic jsou tři: vajíčko, pohyblivá nymfa a dospělec. Malé, bílé shluky vajíček kladou zhruba půlcentimetrové samičky přímo pod sebe. Tělo samiček je pokryté voskovitým štítkem, který chrání nejen je, ale i vajíčka. Samečci puklic jsou okřídlení. Přisedlé puklice také produkují lepkavé výměšky, které připomínají medovici. Ty se stávají zdrojem dalších problémů, protože v nich často rostou plísně.

Na puklice mechanicky, s pomocí biologických prostředků, ale i chemicky

Nejdříve je nutné oddělit napadené rostliny od zdravých. Pokud to jde, doporučuje se infikované pokojové rostliny vynést ven a ošetření provést tam nebo počkat, až se s puklicemi vypořádá některý z jejich predátorů. V případě mírnějšího napadení půjdou puklice odstranit mechanicky ― lze je seškrábnout pomocí ostrého předmětu nebo kartáčkem. Doporučuje se i preventivní výměna substrátu v kultivačních nádobách, mohou se v něm vyskytovat životaschopná vajíčka.

Puklice lze odstranit ekologickými prostředky. Na jejich pohyblivá stádia zabírá roztok mýdla nebo směs alkoholu a vody (v poměru 1:1). Udává se, že účinný je i odvar z tabáku. Postižená místa se doporučuje potírat opakovaně. Hodně napadené části je lepší úplně odříznout. Účinné jsou také látky na bázi olejů (Biool nebo Frutapon). Dobře přilnou na listy a samičkám ucpou vzdušnice, pomocí kterých dýchají, a tím je zahubí.

Samozřejmostí by také měla být pořádná inspekce každé nově přinesené rostliny a její umístění na nějakou dobu do „karantény“.

Chemické přípravky proti puklicím

K hubení puklic se používají insekticidy. Likvidují nejen puklice, ale i další škodlivý hmyz, například štítenky, červce nebo mšice. K účinným látkám, které jsou nejčastěji obsažené v komerčních prostředcích, patří thiamethoxam, acetamiprid, pyrethroid a pyrethriny.

Přípravky se používají ve formě postřiku. Podrobnější informace obsahují příbalové letáky. Účinné látky jsou většinou silně toxické, proto je třeba dbát na přesné ředění, délku aplikace a zbytky i prázdný obal řádně zlikvidovat. Výjimku tvoří posledně jmenovaná skupina: pyrethrinyJsou to vysoce účinné biologické látky, původně izolované z chryzantém. Hmyz hubí efektivně, rychle se rozkládají, a tak nezatěžují životní prostředí.