Na co si dát pozor při výběru nemovitosti?

Z vlastní zkušenosti vím, že není vůbec jednoduché vybrat si nemovitost. Zvažujete neuvěřitelné množství pro a proti. S každou novou nabídkou porovnáváte nabídky předchozí, až z toho nakonec máte takovou hromádku, že vlastně nevíte, co chcete. Pokud nemáte pozemek, kde byste si mohli postavit vše podle představ, tak si chcete většinou koupit „zdi a střechu“. Hlavně aby bylo kde bydlet.

My jsme svoje hnízdečko vybírali skoro tři roky. Pro někoho dlouhá doba, pro někoho nepředstavitelná, pro nás tak akorát k tomu, abychom si stihli udělat jasno v tom, co vlastně chceme.

Když začínáte hledat, víte přesně, co chcete, a na co se zaměřit?

My jsme si mysleli, že to víme, ale nevěděli jsme vůbec nic. První fází byla myšlenka malého bytu, kam bychom se mohli ihned nastěhovat.

Malé, hezké, ale drahé …

V první řadě jsme se začali dívat po bytech, kde bychom nemuseli „na nic sáhnout“ – myšleno tak, že by nebyla potřeba žádná rekonstrukce. Často jsme ale naráželi na problém toho, že se nám nelíbil vkus původních majitelů. Nelíbila se nám koupelna, místnosti nebyly uspořádané tak, jak bychom si představovali, kuchyň byla nepraktická. Do takového bytu se můžete rovnou nastěhovat, ale chcete bydlet někde, kde se nebudete cítit komfortně?  K tomu všemu byly povětšině malé a drahé.

Další fází byly byty, kde bychom nepředělávali úplně všechno.

Větší, ne tak hezké, ale drahé …

Po tom, co jsme se přesvědčili, že se nechceme přestěhovat někam, kde nám to bez úpravy úplně nesedí, jsme z nároků slevili. Začali jsme se dívat na byty levnější, které nebyly dokonalé vybavením a vším tím okolo. Zde už je ale zapotřebí počítat s rekonstrukcí. Ve většině případů se jednalo o:

 • Nové jádro
 • Novou kuchyň
 • Výměnu oken, případně dveří
 • A menší úpravy jako malování

Byty byly kolikrát i větší, než ty „dokonalé“, ale i tak jsme se s náklady dostali někam, kam jsme nechtěli. Stále jsme byli nespokojeni.

Poslední fází v hledání bytů byly ty, co nikdo nechce. Ale proč?

 

Velké, ošklivé a nepoužitelné …

Tyto byty jsou většinou prostorné, dokonce i levné a vlastně v nich vůbec nic není. Sice byt koupíte levně, ale budete na něm makat od rána do večera, vyměníte vše, co jde, uděláte si to tam krásné. Proč je ale tak velký byt tak levný?

 • Jednou z věcí je možnost, že ho majitel nepotřebuje, byt je vybydlený a chce se ho zbavit. Toto je však ta nejméně pravděpodobná varianta.
 •  Byt je družstevní a s družstvem se nedá jednat. V případě potřeby hypotéky to není vůbec jednoduché.
 •  Byt je v 6 patře bez výtahu – což je celkem nepraktické. I když, můžete to brát pozitivně, uděláte něco pro svoje zdraví. V případě, že máte novorozeně, uděláte i něco pro svá záda.
 •  Jedná se o panelový barák, kde slyšíte všechny sousedy.
 •  Se sousedy není řeč a byt nezrekonstruujete, protože nedostanete povolení.
 •  Narazili jste na budovu, která je podle památkářů velmi důležitá a nedovolí Vám vyměnit ani okna.

Po našem asi dvouletém maratonu v prohlížení nejrůznějších bytů, jsme začali hledat domečky. To už vypadalo líp. Měli bychom zahradu, místo parkovacího místa garáž, všude klid.. I u baráku se dá však najít stejné řazení jako u bytů. Jen je zde více věcí, které je důležité si hlídat.

 

Baráky, baráčky a další haciendy …

Napadlo by Vás například, že barák uprostřed města nemá svou vlastní přípojku na kanalizaci, vodu a plyn?

Nebo že si původní majitel chtěl usnadnit práci s novým potrubím – do viditelných částí dal nové plastové trubky, ale tam, kde by se muselo bourat, ponechal trubky staré, zarostlé a prorezlé?

Že k zásuvkám nevedou žádné kabely, tím pádem v nich není proud a nebude tam, ani kdybyste se na hlavu postavili?

Že máte komín tak nakřivo, že není možné ho vyvložkovat a připravit na plynové topení.

Nebo třeba to, že je Vaše střecha tak atypická a rozpadlá, že Vás řemeslníci s radostí pošlou k šípku?

Kromě těchto někdy až skoro vtipných situací, které Vás přivedou k pláči, pokud je zjistíte až po koupi, je důležité si zjistit i další celkem důležité věci:

 • Stará nebo nová elektřina.
 • Exekuce.
 • Komu patří příjezdové cesty.
 • Pokud jste alergičtí, zda soused nemá včely.
 • Proč uprostřed zahrady roste obrovský strom a nikdo ho ještě nepokácel – asi se jedná o lípu..
 • Zda sousedi nemají na jednom baráku 10 vlastníků – shánět podpisy všech, aby bylo možné udělat plot mezi zahradami, není zrovna příjemné.
 • Jaká silnice vede okolo baráků – začnou nebo nezačnou v pět hodin ráno jezdit kamiony.

 

Pokud se Vám hnízdečko zalíbí, dá se akceptovat vše. Pro vaše duševní zdraví však upozorňuji na to, na co jsme narazili my. Teď už mohu popřát jen hodně štěstí na seriózní majitele.

Napsat komentář