Řízené větrání: Klíč ke zdravějšímu bydlení i citelné úspoře za teplo

Význam výměny vzduchu domácnosti není radno podceňovat. Řeč je samozřejmě o větrání, ke kterému se každý staví trochu jinak. Jen málokdo však neřeší finanční otázku a neváhá otevřít okna dokořán třeba i několikrát za den na dostatečně dlouhou dobu. Většina lidí to naopak s větráním příliš nepřehání, protože se bojí vysoké částky za energie v rámci pravidelného vyúčtování. Pravdou je, že teplo skutečně není zadarmo – ale vyplatí se na něm šetřit na úkor zdraví? Řešení je přitom velmi jednoduché, stačí si nechat nainstalovat systém řízeného větrání.

Jak dlouho větrat, aby se vzduch v místnosti stihl vyměnit?

Pokud vás často budí hlava, cítíte se unavení a máte sklony k depresi, pravděpodobně jde o důsledek nedostatečného větrání. Zda necháváte okna otevřená tak dlouho, aby se vzduch v místnosti vyměnil, víte jen vy sami. Obecně se doporučuje větrat okny otevřenými dokořán po dobu 4-6 minut v zimě, 10-20 minut na jaře a na podzim a na půl hodiny v létě. Platí, že čím je vzduch venku teplejší, tím déle se musí větrat.

Proč se vyplatí pořízení větrací jednotky?

Ideální stav je, když se vzduch v místnosti mění nepřetržitě. V případě klasického větrání by to však znamenalo velké tepelné ztráty, což však řeší řízené větrání pomocí decentralizované rekuperační jednotky.

inVENTer

Decentralizované větrací jednotky jsou oproti klasickému systému rekuperace na bázi centrální jednotky mnohem výhodnější, protože nevyžadují instalaci vzduchových rozvodů a mohou pracovat nezávisle na sobě. Udržuji čerstvý vzduch v místnosti i bez větrání a zajišťují tak mnohem zdravější prostředí.

Spoustu dalších informací na téma řízeného větrání najdete na www.inventer.cz. Český specialista na německé systémy inVENTer vám doporučí vhodnou variantu a prozradí vše, coby vás mohlo o problematice rekuperace vzduchu zajímat. V nabídce najdete také moderní odtahové ventilátory pro eliminaci vlhkosti v koupelně, na toaletě a v kuchyni.