Jak se zbavit hmyzu a pavouků v domě?

Většina hmyzu i pavouků žije venku, ale velmi často se nám dostávají i do našich domů. Zejména na zimu se stahují do tepla a hledají potravu a přístřeší. Je třeba úplně zabránit přístupu do domu. Existuje pár ověřených a zaručených metod, jak se všech nepříjemných tvorů zbavit a držet je dále od vašeho domu.

Udržte je mimo dům

Dům je třeba utěsnit a vyplnit všechny praskliny a různé otvory, kterými by se hmyz mohl dostat do domu. Je dobré použít sádru, tmel, beton a podobný materiál na vyplnění mezer. Utěsněte škvíry kolem dveří a oken, kolem drátů, kabelů, vodovodních kohoutků a trubek. Do oken dejte sítě a všechny potrhané sítě proti komárům vyměňte. Hmyz i pavouci si dokáží najít cestu i skrz velmi malé, sotva neznatelné trhliny. Určitě zakryjte i komín a ventilaci jemnou síťovinou určenou k ochraně proti hmyzu.

Protože se hmyz stahuje ke světlu, vypínejte také venkovní osvětlení. Světla si nepřitahují pavouky, ale přilákají hmyz, který je pro ně chutnou potravou. Podobně tlumte také vnitřní světla zářící skrze okna. Výborné jsou žaluzie, dobré závěsy nebo rolety. Pokud provedete změnu osvětlení na sodíkové lampy, nejsou pro hmyz tak moc přitažlivé. Proto pak neposkytují tak velký zdroj potravy pro pavouky.

Kolem obvodového zdiva domu odstraňte veškerou vegetaci. Popínavé rostliny na zdi je lákají. Takovýto hustý porost je přitahuje, protože jim dává velké množství úkrytů. Dalšími úkryty je pro ně také mulčovací kůra, kamínky, listí a další zahradní materiál v okolí domu.

Úklid v domě

Určitě je nutné udržovat v domě čisto, protože tam nemá hmyz ani pavouci možnost najít přístřeší. Nebudou-li mít dostatek drobků a jídla, nebudou mít důvod zůstat. Zbytky jídla a drobky přitahují hmyz, zejména mravence a pavoukům pak slouží jako potrava.

Musíte pravidelně vytírat a vysávat podlahu, utírat poličky a stoly. Nenechávejte špinavé nádobí na lince a dávejte je do myčky. Vždy se snažte skladovat co nejméně věcí a ukliďte co nejvíc koutů.  Neskladujte staré noviny a časopisy, hromady špinavého oblečení a různé krabičky od všeho možného.

Pro skladování nejen potravin, ale i různých věcí používejte plastové nádoby a boxy. Do nádob pak nemá hmyz ani pavouci šanci proniknout. Kartónové krabice jim nezpůsobují žádné velké potíže.

Lapač pavouků

Pokud chcete pavouky vynášet z domu, pořiďte si lapač pavouků. Jen těžko najdete pro mnohé z vás praktičtějšího pomocníka. Usnadní vám odnést nezvané návštěvníky ven, aniž byste na ně museli sahat. Jde o takzvanou pistoli na dlouhé tyčce, kdy se pavouk zachytí do silikonových pásků a zmáčknutím rukojeti venku se zase bez újmy vypustí.

Napsat komentář