Zimní zahrada pro váš dům

Při plánování zimní zahrady je nutné dát si záležet na výběru správné polohy. K jihu obrácená zimní zahrada může být příjemným místem k posezení v zimě, avšak v létě je v ní nesnesitelné horko. Severně orientovaná může být v létě chladivější, ale zase se v ní musí v zimě topit. Nejvýhodnější je zahrada obrácená k západu nebo k východu, ale vždy by měla být vybavena účinným systémem stínění. Bude také vyžadovat střešní větrací panely. Čtvrtinu veškeré podlahové plochy by mely zabírat větrací ,,okna“.

Výběr vhodného materiálu

Materiál pro výstavbu zimní zahrady vybírejte pečlivě. Každý materiál má své výhody i nevýhody. Hliník vyžaduje menší údržbu než dřevo, ale není tak příjemný na pohled. Dřevo se bude muset každé 2 až 3 roky napouštět olejem nebo ochranným nátěrem, dřevěné zimní zahrady si však v zimě udržují o jeden až dva stupně vyšší teplotu než hliníkové. Široká škála dostupných plastikových a polyetylenových konstrukcí nevyžaduje žádnou údržbu – jednou za rok se prostě umyjí.

Zvolte si styl nábytku

Nábytek do zimní zahrady má být pohodlný a odolný vůči vlhkosti. Má stylově odpovídat charakteru stavby i rostlin. Ratanový nábytek působí zvlášť atraktivně, je-li obklopen velkolistými rostlinami, jako je například Ficus lyrata a Chamaedorea elegans. Do zimní zahrady v edvardovském stylu zkuste nábytek z tepaného železa, obklopený fuchsiemi, muškáty a vonnými květinami, jako jsou otočník, který byl velmi oblíbený začítkem 20. století.

Barevné stěny

Využijte stěny a strop zimní zahrady. Vedle modré a bílé mučenky (Passiflora caerulea) tu má své místo modrá Sollya heterophylla a karmínová bougainvilea. Pro vonné květy vysaďte Jasminum polyanthum a břečťanolisté pelargonie nechte viset ze závěsných nádob, okenních říms a polic.

Místa pro výsadbu

Vlhkomilné rostliny budou nejlépe prospívat v květináčích na podlaze zimní zahrady. Vysoké police, kde se vzduch dostává k rostlinám snadněji, vyhraďte jonátkám a begoniím, které nemají rády vysokou vzdušnou vlhkost. Po zalití se přesvědčte, že voda nezůstává v miskách pod květináči.

Rychlé zastínění

Na háčky v rámech skleněných tabulí se mohou připevnit malými elastickými poutky, našitými do rohů, kusy mušelínu, které poskytnou účinné a přenosné zastínění.

Omezte účet za topení

Vyberte si do zimní zahrady středozemní rostliny, abyste snížili účet za topení. V zimě tyto rostliny přežívají při teplotě 6 C, která je mnohem nižší, než jakou vyžadují tropické rostliny. V létě se mohou přemístit ven a do zimní zahrady se potom vrátí před prvními mrazy.

Letní čištění

Využijte toho, že v létě jsou rostliny venku v zahradě, a důkladně zimní zahradu vyčistěte. Poličky a skla umyjte dezinfekčním prostředkem. Zvláštní pozornost věnujte těm místům, kde se skleněné tabule překrývají. Špínu odtud odstraňte malým nožíkem.